2 Yıllık önemli okullar - Populer ön lisans programları

HTML clipboard @import url(http://www.google.com/cse/api/branding.css); A:hover { COLOR: red } A.menubartext { FONT-WEIGHT: bold; FONT-SIZE: 10px; COLOR: white; FONT-FAMILY: Verdana,Arial,Helvetica; TEXT-DECORATION: none } TD.clsMenuBarItem A { FONT-WEIGHT: bold; COLOR: red; TEXT-DECORATION: none } A.clsMenuBarItem { FONT-WEIGHT: bold; COLOR: navy; TEXT-DECORATION: none } A.clsMenuBarItem:visited { FONT-WEIGHT: bold; COLOR: white; TEXT-DECORATION: none } TD.clsMenuBarItem { CURSOR: hand; COLOR: black; TEXT-DECORATION: none } TD.clsMenuBarItem A:hover { COLOR: #870000 } .clsMenuBarItem { CURSOR: hand; COLOR: #870000; TEXT-DECORATION: none } .clsMenuBarItem:hover { COLOR: navy } DIV.clsMenu { PADDING-RIGHT: 5px; BORDER-TOP: white 1px solid; PADDING-LEFT: 8px; FONT-SIZE: 10px; PADDING-BOTTOM: 5px; COLOR: white; PADDING-TOP: 5px; FONT-FAMILY: Verdana,Arial,Helvetica; BACKGROUND-COLOR: #e6f1ff } DIV.clsMenu A { COLOR: navy; FONT-FAMILY: Verdana,Arial,Helvetica; TEXT-DECORATION: none } DIV.clsMenu A:hover { COLOR: #800000 } DIV.clsMenu_blk A:hover { COLOR: #800000 } A.nav { COLOR: black; TEXT-DECORATION: none } A:active { COLOR: black; TEXT-DECORATION: none } A:visited { COLOR: black; TEXT-DECORATION: none } A:link { COLOR: black; TEXT-DECORATION: none } A:hover { COLOR: #000080; TEXT-DECORATION: underline } A:hover { COLOR: #000080; TEXT-DECORATION: overline }

    Sınavsız Geçiş Linkleri

Diş Protez

Bu programın amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuarlarda çalışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan kişiler "Diş Protez Teknikeri" unvanı alır. Sağlık teknikeri, diş ve çene-yüz protez ve cihazları ile ortodonti cihazlarının laboratuar uygulamalarını yürütür. Bu alanda okumak isteyen kişilerin temel bilimlere ilgili, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne, el ve parmak becerisine sahip olmaları, renkleri ayırdedebilen ve ayrıntılara dikkat eden, estetik anlayış ve görüşü gelişmiş olmaları gerekir.

Diş protez teknikerleri; devlet hastaneleri, diş hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi kamu kuruluşlarında oluşturulan diş protez laboratuarlarında,  özel kesime ait özel diş protez laboratuarlarında  iş bulabilirler. Kendilerinin açabilecekleri diş protez laboratuarlarında da çalışabilirler.

Meslek liselerinin Diş Protez Teknisyenliği alanından mezun olan kişiler Ağız Diş Sağlığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Protez bölümlerini sınavsız geçiş haklarını kullanarak tercih edebilirler.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilcek lisans programı: SAĞLIK İDARESİ

Kozmetik Teknolojisi

Gelişen kozmetik endüstrisi yeni iş alanları yaratarak bu alanlarda istihdam edilecek kişilere ihtiyaç duymaktadır. Bu bölümde öğrenciler, kozmetik üretimi, pazarlama, tanıtım ve satış alanlarına yönelik yetiştirilmektedirler. Temel dersler olarak kozmetiğe giriş, kozmetik üretim teknikleri, kalite kontrol yöntemleri, dermatoloji, cilt bakımı, endüstriyel mikrobiyoloji, toksikoloji ve hijyen, doğal bileşikler kimyası, genel kimya, organik kimya, ambalaj seçimi, bilgisayar , işletme, iş hukuku gibi dersler okutulmaktadır. Ayrıca uygulamaya yönelik dersler de verilmektedir.

Bu bölümden mezun olanların iş bulma alanları oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Kamu ve özel sektörün kimyasal işlemlerle ilgili ürün üreten tüm işletmelerinde iş bulabilme şansları vardır. Ancak kozmetik, gıda ve ilaç sektörleri öne çıkan çalışma alanlarıdır.

Meslek liselerinin Boya Teknolojisi, Endüstriyel Boya ve Dekorasyon, Endüstriyel Boyacılık, Kimya, Lastik Teknolojisi, Petrokimya, Plastik İşleme,Plastik Teknolojisi, Proses, Sınai Boya ,Sanayi Boyacılığı ve Uygulama Tekniği, Cilt Bakımı ve Güzellik, Cilt Bakımı ve Kuaförlük, Kuaförlük/Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Epilasyon, Kuaförlük/Kuaförlük-Saç Bakımı ve Yapımı bölümlerinden mezun olanlar “Kozmetik Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almaları gerekir.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilcek lisans programları: KİMYA, KİMYA MÜHENDİSLİĞİ, KUAFÖRLÜK VE GÜZELLİK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ

Laboratuvar

Laboratuvar programının amacı, hastane, tıbbi tahlil laboratuarları ve kliniklerde, sağlık kuruluşlarında çeşitli tahlilleri yapacak sağlık personelini yetiştirilmektir. Mezunlar "Tıp Laboratuvarı Teknikeri" unvanını almaktadırlar. Bu kişiler çalıştıkları laboratuvar ve bilim dallarında uzman yönetiminde, tekniklere uygun test ve analizler yaparlar.

Bu alanda eğitim görenler sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel klinikler ve laboratuvarlarda çalışabilirler. Mesleğin faaliyet alanı insan sağlığı olduğundan önemi gittikçe artmakta, meslekle ilgili araştırma merkezleri sürekli çoğalmaktadır.

Meslek liselerinin Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Veteriner-Laboratuvar alanlarından mezun olan kişiler Laboratuar, Tıbbi Laboratuar bölümlerini sınavsız geçiş haklarını kullanarak tercih edebilirler.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programları: BİYOKİMYA, BİYOLOJİ, SAĞLIK MEMURLUĞU

Optisyenlik

Bu bölümde görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için dizayn edilmiş optik gereçleri tedarik eden ve hastaya uygulanmasını sağlayabilecek düzeyde eğitim görmüş ara sağlık eleman yetiştirilmektedir. Optisyenlik programından mezun olanlar optisyen ünvanı alıp, fenni gözlükçülerin yanında ve gözlük fabrikalarında çalışabilmektedirler.

Anadolu Teknik Liseleri'nin Tıp Elektroniği, Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği bölümlerinden mezun olanlar istedikleri taktirde optisyenlik ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ülkemizde tıp alanında, elektronik cihaz ve sistemlerin kullanımı süratle yaygınlaştığından, bu alandan mezun olanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programı: FİZİK

Takı Tasarımı ve Süs Taşları İşlemeciliği

Bu bölüm mezunları kuyumculuk sektörünün tasarım ve üretim ünitelerinde takı modellerinin tasarımı, dökümü, parlatma ve taş mıhlama işlemlerinde görev alabilirler, isterlerse kendi işyerlerini açabilirler.

uyumculuk sektörünün her branşına eleman yetiştirmeyi amaçlayan programdan mezun olanlar, sektörde imalat, tasarım, satış, değerli taş vb. branşlarda faaliyet gösteren atölye, fabrika ve özel kuruluşlarda çalışabilirler.

Endüstri meslek ve kız meslek liselerinin Kuyumculuk, Kuyumculuk Takı Tasarımı, Dekoratif El Sanatları, Eğitim Araçları, El Sanatları, El Sanatları Teknolojisi, El Sanatları ve Çiçek, El ve Makine Nakışları, Giyim ve Ev Aksesuarları ve bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde Kıymetli Taş ve Metal İşlemeciliği, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Takı Tasarımı ve Süs taşları İşlemeciliği, Taş ve metal işlemeciliği,  Uygulamalı Takı teknolojisi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programları: GEMOLOJİ, KUYUMCULUK, TAKI TASARIMI

Tekstil

Tekstil programının amacı tekstil endüstrisinin ihtiyacı olan ara insan gücünü yetiştirmektir. Tekstil (dokuma) ürünlerinin, boyanması, düzenlenmesi ve aprelenmesi (sertleştirilmesi) alanında tekstil mühendisine yardımcı eleman olarak çalışan kişidir.

Ülkemizde en gelişmiş sektörlerden biri olan tekstil sektörü için şimdiye kadar ara eleman olarak 18 yaşının altında olan kişiler çalışmaktaydı. Ancak hem AB süreci içinde hem iş hukuku açısından 18 yaşın altında kişilerin çalışması yerine bu işin eğitimini almış, kalifiye elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden tekstil programı günümüzde daha da önem kazanmıştır. Dünya tekstil sektörü istihdamın ve ihracatın yaklaşık %30-35'ini karşılamaktadır. Zaman zaman geçici bir durgunluk yaşansa da bu sektör önümüzdeki yıllarda varlığını gelişerek sürdürecektir. Fabrika ve atölyelerde yeterince tekstil mühendisi bulunmasına karşılık tekniker düzeyinde eleman azdır.

Bu programı bitirenlere "Tekstil Teknikeri" unvanı verilir. Tekstil teknikerleri tekstil fabrikalarında ara eleman olarak, bazen de kısım şefi olarak çalışırlar. İşletmede işçi ile mühendis arasında köprü görevi yaparak işletmenin randımanlı çalışmasına katkıda bulunurlar. Ayrıca arıza yapan tekstil makinelerini de onarırlar.

Meslek liselerinin Deri Konfeksiyon, Deri-Hazır Giyim, Erkek Terziliği Tekstil, Giyim, Giyim Teknolojisi, Hazır Giyim, Kadın Terziliği, Konfeksiyon, Moda (Giysi) Tasarım, Moda Resmi, Moda Tasarım, Örme Hazır Giyim, Terzilik, Trikotaj alanlarından mezun olan kişiler Tekstil, Kostüm Tasarımı ve Deri Konfeksiyon bölümlerini sınavsız geçiş haklarını kullanarak tercih edebilirler. Meslek liselerinin Boya Apre Halı ve Kilim, Boya-Baskı-Desen Halıcılık, Dokuma Tekstil, İplik, İplikçilik, Kalite Kontrol (Tekstil), Örgü Teknolojisi, Örme, Örme Teknolojisi, Tekstil, Tekstil (Örme Teknolojisi), Tekstil Boya-Apre, Tekstil Boya-Baskı-Desen, Tekstil Dokuma, Tekstil İplik, Tekstil İplikçilik, Tekstil Kalite Kontrol, Tekstil Örme, Tekstil Tasarımı ve Yapımı bölümlerinden mezun olan kişiler de tekstil bölümünü tercih edebilirler.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilcek lisans programları: DOKUMA VE ÖRGÜ ÖĞRETMENLİĞİ,        TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ, İPLİKÇİLİK TEKSTİL ÖĞRETMENLİĞİ, TEKSTİL TASARIMI,                             TEKSTİL TERBİYE ÖĞRETMENLİĞİ

Turizm Rehberliği

Bu bölümün amacı; yerli ve yabancı turistlere ülkemizi yeteri kadar iyi tanıtıp, bilgilendirecek elemanlar yetiştirmektir. 2 yıl olan öğretim süresinde; sanat tarihi, mitoloji ve sosyal dersler ağırlıklı olarak okutulmaktadır.

Seyahat gereksinmelerindeki artış sonucu Turizm Rehberliği kurumu oluşum içinde yerini alarak gelişim göstermiştir. Kitle turizminin ön plana çıkmasıyla, bu alanda çağdaş turist tipine yeterli bilgi sunacak insan kaynağına gereksinim duyulmuştur. Turist rehberleri Turizm Bakanlığı ve bağlı birimlerinde, özel turizm şirketlerinde, seyahat acentelerinde iş bulabilirler.

Turist Rehberliği, Turizm ve Rehberlik bölümlerine girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Dil Puanı”, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümüne girebilmek için yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan almak gerekmektedir. Meslek liselerinin Deniz Turizmi, Otelcilik ve Turizm, Turizm, Kat Hizmetleri, Resepsiyon ve Resepsiyon (Ön Büro) alanlarından mezun olan öğrenciler sınavsız geçiş haklarını kullanarak turizm rehberliği bölümünü tercih edebilirler.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilcek lisans programları: SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ, SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ VE TURİZM REHBERLİĞİ, SEYAHAT İŞLETMECİLİĞİ VE TURİZM REHBERLİĞİ ÖĞR., TURİST REHBERLİĞİ, TURİZM VE REHBERLİK

Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama

İlaç endüstrisi , tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sürekli olarak gelişen bir sektördür. Sayıları bir hayli artan değişik türdeki ilaçlara paralel olarak ilaç firmalarının sayısında da son yıllarda bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle iyi bir eğitim almış olan ilaç tanıtım elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Tıbbi Mümessillik alanında gazetelerde yer alan iş ilanlarındaki artış da sektörde bu anlamda kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunun bir göstergesidir.

Meslek liselerinin Ebelik, Ebelik-Hemşirelik, Hemşirelik, Laborant, Laboratuvar, Laboratuvar Teknisyenliği, Sağlık Memurluğu, Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği, Acil Tıp Teknisyenliği ve İlkyardım Acil Bakım Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun  için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programları: HALKLA İLİŞKİLER, HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM, PAZARLAMA, ULUSLARARASI TİCARET, ULUSLARARASI TİCARET VE FİNANSMAN, ULUSLARARASI TİCARET VE İŞLETMECİLİK

İş ve Uğraşı Terapisi (Occupational Therapy)

İş ve uğraşı terapisi, sağlığı iyileştirmek ve sürdürmek, patolojiyi düzeltmek ve azaltmak amacıyla kişinin belirlenen aktivite ve görevlerde performansını düzeltme, güçlendirme ve artırmaya; adaptasyon ve üretkenlik için gerekli olan beceri ve fonksiyonları öğrenmeye katılımını sağlayan bir bilim ve sanattır. Temel ilkesi kişinin üretken bir yaşam için önemli olan görev ve rolleri yaşam boyunca kendisi ve çevresi açısından hoşnutlukla yerine getirebilme kapasitesini sağlamaktır. İş ve uğraşı terapisinin amacı; bir hastalık, kaza veya deformiteden sonra geride kalan kapasiteleri geliştirerek hastanın bağımsız bir yaşam için maksimum seviyeye ulaşmasına yardım etmektir.

İş ve Uğraşı Terapisti (Occupational Therapist):Çeşitli sakatlıklarla giden karmaşık sorunların çözümü için ekip yaklaşımı, tıbbi rehabilitasyonda temel prensiplerdendir. Ekip, sorumlulukları paylaşan, farklı disiplinlerden gelen sağlık görevlilerin oluşturduğu grup olarak tanımlanır. Rehabilitasyon ekibinin lideri fiziyatrist yani “Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Uzmanı” hekimdir. Hekim dışında ekipte fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, rehabilitasyon hemşiresi, prostetist-ortotist, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti gibi birçok farklı disiplinlerden meslek sahipleri bulunurlar.

                Ülkemizde hekim olmayan yardımcı tıbbi rehabilitasyon elemanı denince, hemen neredeyse fizyoterapistten başkası akla gelmemektedir. Çünkü diğerlerinin ya hiç eğitimi yapılmamakta, veya nitelik ve nicelik bakımından yetersiz durumda bulunmaktadırlar. Ülkemizde tıbbi rehabilitasyon çalışmalarının yeterli düzeyde olmamasının önemli bir nedeni, bu işle esas uğraşması gereken iyi eğitim görmüş personelin olmayışı ve bu personelin eğitimini yapacak okullar ya da programların bulunmayışıdır.

Tıbbi Rehabilitasyon ekibi elemanlarının en önemlilerinden birisi de iş ve uğraşı terapisti’dir. İş ve uğraşı terapisti bu ekipte hastanın iş ve uğraşı ile ilgili terapilerini yürüten kişidir.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programı: FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON

İnsan Kaynakları:

Amaç: İnsan kaynakları alanında kendisini yetiştirip etkin bir formasyon kazanmak isteyen üniversite mezunlarına; hem bir çalışan hem de bir yönetici olarak insan kaynakları planlamasına ihtiyaç duyan, kariyer hedeflerini yükseltmek, insan kaynaklari gibi günümüzün trendi olan güncel ve ihtiyaç duyulan bir eğitimle sektöre giriş yapmak isteyen kişilere hitap etmektedir.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programı: ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ, KAMU YÖNETİMİ, SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ

Mekatronik:

Mekatronik bugün birçok ülkede üniversiteler ve sanayide üzerinde araştırmalar yapılan, halen ilgi odaklarından biri olmaya devam eden bir mühendislik yaklaşımıdır. Mekatronik sistemlerin, cihazların ve ürünlerin tasarımında mekanik yapı ile denetimi arasında en iyi şekilde denge kurmayı hedefler; karışık bir sistemde farklı elemanların en iyide birlikteliğini sağlar. Mekatronik mühendisinin endüstriyel tasarım, üretim ve pazarlama yönlerini birlikte değerlendirmesi ve iyi bir laboratuvar deneyiminin olması gerekmektedir. [13,14] Mekatronik konusunda çalışmak isteyen makina mühendisinin ise mekanik tasarım ve imalat bilgisinin yanı sıra basit elektrik teknolojisi, analog-dijital elektronik, instrumentasyon ve ölçüm teknikleri, pnömatik ve hidrolik sistemler, bilgisayar programcılığı, mikroişlemci teknolojisi ve otomatik denetim prensiplerini  bilmesi gerekir.

Mekatronik tek başına bir disiplin olmayıp genel anlamda mekanik ve elektriksel olayların bir disiplin çerçevesinde modern mühendislik işlemlerinde uygulanmasıdır. Başka bir deyişle; mekatronik yeni bir mühendislik dalı değil, ancak farklı mühendislik dallarının beraber çalışmasını gerekli bulan bir düşüncedir. Chrysler firmasının teknik işlerden sorumlu yöneticisi Thomas S. Moore ‘Mekatronik altyapısına sahip makina mühendislerinin yönetici olma şansları daha yüksektir. Mekatronik makina mühendisinin gelecekteki kariyeridir.’ XeRox firmasının stratejik programlardan sorumlu genel müdür yardımcısı olan John F. Elter ise ‘Bizim için biraz makina bilen bilgisayar mühendisinden,  bilgisayar bilen makina mühendisleri daha değerlidir.’ cümleleri ne demek istediğimizi daha iyi anlatmaktadır.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programları: BİLGİSAYAR VE KONTROL Ö?RETMENLİĞİ, ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ, ELEKTRİK ÖĞRETMENLİĞİ, ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ, ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ, ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ, ELEKTRONİK Ö?RETMENLİĞİ, ELEKTRONİK VE BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ, ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜH., ELEKTRONİK VE HABERLEŞME ÖĞR., ENDÜSTRİYEL TEKNOLOJİ Ö?RETMENLİĞİ, İMALAT MÜHENDİSLİĞİ, MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ, MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ, MEKATRONİK Ö?RETMENLİĞİ, TASARIM VE KONSTRÜKSİYON ÖĞR., UZAY MÜHENDİSLİĞİ

Emlak ve Emlak Yönetimi:

Bir işyerinde, düzenlenen süreli veya süresiz sözleşmeye dayanılarak yapı kooperatiflerinin kurulmasında ev, arsa, dükkan gibi taşınmaz malların satışı ve kiralanması konularında danışmanlık hizmeti veren kişidir.

GÖREVLER

Tapu sicil müdürlüklerinde satış, ipotek, miras yoluyla geçen mülkiyetlerle ilgili tüm işlemlere aracılık eder, Emlak alım satımı ile ilgili danışmanlık hizmeti verir, Noterlerde satış sözleşmesi yapılmasına yardımcı olur, Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılması konusunda danışmanlık hizmeti verir, seçenekler ve karşılaştırılmalı örnekler sunar, Müşterileri adına beyanname doldurur, Proje yapımında pazarlamayı kolaylaştırıcı önerilerde bulunur, Kooperatif kurulmasına yardımcı olup pazar araştırması yapar, Kooperatife arsa  ve üye bulma konusunda çalışmalar yapar, Kiracı adaylarının ekonomik ve sosyal durumunu öğrenip mülk sahibine veya vekiline bilgi verir, Kira sözleşmesi hazırlar

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Bu meslekte çalışmak isteyenlerin; Sosyal bilimlere, özellikle sosyolojiye ve ekonomiye ilgili, Sözel yeteneği   ve iletişim becerisi güçlü, Girişimci bir kişiliğe sahip, Kişilerin özel hayatlarına saygılı ve gizlilik prensibine uygun avranan, İşbirliğine açık kimseler olması gereklidir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Emlak sektörü ülkemizde ve dünya çapında en gelişmiş sektörler arasındadır ve iş hacmi oldukça geniş bir sektördür. İnsanların gerek yaşamlarını sürdürecekleri gerekse yatırım amaçlı kullanacakları emlaklara ihtiyaçları her zaman olacaktır. Emlak ve Emlak Yönetimi programından mezun olanların sektörde iş bulmaları zor değildir. Bu kişiler Emlak ve Emlak Yönetimi programından mezun olduktan sonra kendi emlak ofislerini açabilirler;gayri menkul ortaklıklarında, arsa ve yapı kooperatiflerinde veya bu sektörde hizmet veren özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler.

Dikey Geçiş sınavı ile tercih yapılabilecek lisans programları: İŞLETME – İŞLETME ENFORMATİĞİ – İŞLETME – EKNOMİ

İklimlendirme soğutma: MAKİNE MÜH. TESİSAT ÖĞRET.

Bilgisayar Destekli Tasarım: ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI - ENDÜSTRİYEL TASARIM - ENDÜSTRİYEL TEKNOLOJİ ÖĞRETMENLİĞİ - MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ - TASARIM VE KONSTRÜKSİYON ÖĞR. - UZAY MÜHENDİSLİĞİ

Gemi Makineleri İşletme: GEMİ MAKİNELERİ İŞLT. MÜH. -  MAKİNE MÜH. – OTOMOTİV ÖĞRT.

Doğalgaz, Isıtma ve Sıhhi Tesisat Teknolojisi: ENERJİ ÖĞRETMENLİĞİ -  MAKİNE MÜH. -  TESİSAT ÖĞRET.

Tıbbi Aromatik Bitkiler: KÜLTÜR BİTKİLERİ ÜRETİMİ VE PAZARLAMASI - ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !